Ucuz Primle Emeklilikte Son Hafta!

Asgari Ücret Tespit Komisyonu yeni asgari ücreti belirlemek için iki toplantı yaptı. Komisyonun bugün veya yarın yapacağı üçüncü toplantının ardından yeni asgari ücretin açıklanması bekleniyor. Asgari ücrete yapılacak zamma ilişkin tahminler yüzde 40-50 aralığında yoğunlaşıyor. Yüzde 40 zamla brüt asgari ücret 18,780 TL, net asgari ücret 15,963 TL olacak. Yüzde 50 zamla ise brüt asgari ücret 20,121 TL, net asgari ücret de 17,103 TL’ye çıkacak.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) yapılan askerlik borçlanması, doğum borçlanması ve yurt dışı borçlanması başta olmak üzere her türlü hizmet borçlanmalarında primler asgari ücrete göre belirleniyor. Asgari ücret zammı, SGK’ya yapılan hizmet borçlanması maliyetlerini de doğrudan etkiliyor.

Askerlik, doğum gibi borçlanmalarda prim ödemeleri, borçlanma yapan kişilerce belirlenen brüt asgari ücret ile bunun 7,5 katı arasında değişen kazançlar üzerinden yapılıyor. Genellikle de asgari ücret üzerinden borçlanma tercih ediliyor.

Askerlik ve doğum borçlanmasında 1 günlük en düşük prim tutarı olarak günlük asgari ücretin yüzde 32’si oranında, yurt dışı borçlanmasında ise günlük asgari ücretin yüzde 45’i oranında prim ödeniyor.

Şu an itibarıyla bir günlük askerlik ve doğum borçlanma primi en düşük 143,09 TL olarak uygulanıyor.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI İLE ASKERLİK BORÇLANMASINDA MALİYET NE OLACAK?

Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın haberine göre SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı’na tabi erkek çalışanlarca en yaygın olarak er ve erbaşlıkta geçen süreler ile yedek subay okulundaki süreler için askerlik borçlanması yapılıyor. Askere sigortalı çalışmaya başlamadan önce gidenler askerlik borçlanması yaptıklarında sigorta başlangıç tarihini öne çekebiliyorlar. Bu da genellikle erken emeklilik hakkı verdiği için prim günü eksiği bulunmayanlar da askerlik borçlanmasını tercih edebiliyor.

DOĞUM BORÇLANMASINDA MALİYET ARTIŞI DAHA FAZLA OLACAK

Doğum sonrası ücretsiz izin kullanan veya çalışmaya ara veren kadınlar her bir çocuk için boşta geçen sürelerinin 2 yıla kadar olan kısmını borçlanabiliyorlar. Borçlanma hakkı üç çocuğa kadar tanınıyor. Bir kadın bu şekilde 6 yıla kadar doğum borçlanması yapabiliyor.

Doğum borçlanması normalde sigortalı çalışmaya başladıktan sonra boşta geçen süreler için yapılıyor. Ancak, staj sigortası yapmış kadınlar da staj sigortası ile normal sigortalı çalışma arasındaki dönemde doğan çocukları için borçlanma yapabiliyorlar. Staj sigortası sayesinde bu şekilde borçlanma yapan kadınların sigorta başlangıç tarihleri, borçlanma yapılan süre kadar geriye çekildiği için daha erken emeklilik hakkı elde edebiliyorlar.

YURT DIŞI BORÇLANMASI MALİYETİ YAKLAŞIK 400 BİN TL ARTACAK

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları bir günlük borçlanma için halen en düşük 201,22 TL prim ödüyorlar. Gurbetçi bir ev kadını 5400 gün borçlanma için 1 milyon 86.6 bin TL ödeyerek emekli olabiliyor. 1 Ocak 2024 tarihinden sonra borçlanma yapan gurbetçi bir ev kadını yüzde 40’lık asgari ücret zammında 1 milyon 521,2 bin lira, yüzde 50’lik asgari ücret zammında ise 1 milyon 629,9 bin lira ödeyecekler. Gurbetçi bir ev kadınının borçlanma maliyeti en az 400 bin lira dolayında artacak.

HAFTA SONUNA KADAR BORÇLANMA BAŞVURUSU YAPAN DAHA AZ PRİM ÖDEYECEK

Gelecek yıl SGK’ya borçlanma yapmayı planlayanlar 2024 yılını beklemek yerine borçlanma başvurusunu 31 Aralık 2023 tarihine kadar yapmaları halinde maliyet artışından etkilenmeyecekler. 31 Aralık tarihine kadar başvuru yapanlar mevcut asgari ücret üzerinden, 1 Ocak 2024’ten sonra başvuru yapanlar ise zamlanacak asgari ücret üzerinden prim ödeyecekler.

SGK, başvuruyu 31 Aralık tarihine kadar yapanlara, ne kadar prim ödemeleri gerektiğine dair yazı gönderecek. Ödeme için de askerlik ve doğum borçlanmasında bir ay, yurt dışı borçlanmasında ise 3 ay süre tanınacak. Askerlik ve doğum borçlanması başvurusu yapanlar en erken şubat ayında, yurt dışı borçlanma başvurusu yapanlar da en erken nisan ayında prim ödeyecekler.

Borçlanma başvuruları doğrudan sosyal güvenlik müdürlüklerine yapılabildiği gibi e-Devlet üzerinden de gerçekleştirilebiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir