Sevdiğiniz Birinin İstifçi Olabileceğinden Endişeniz mi Var? 5 Seviyenin Hangi Aşamasında,? Nasıl Belirlenir?

Kendisi ve sevdikleri için zihinsel sağlık sorunları yaşayan herkes , semptomların her zaman kişiden kişiye aynı şekilde ortaya çıkmadığını ve istifleme davranışlarının da farklı olmadığını bilmelidir.

Biriktirme bozukluğu 2013 yılında DSM-5’e eklenmiştir ve Amerikan Psikiyatri Birliği’ne (APA) göre obsesif kompulsif ve ilişkili bozukluklar sınıfına girmektedir.

Hayatınızdaki birinin istifçilik yaptığından endişeleniyorsanız, güvenli bir şekilde mümkün olan en kısa sürede profesyonel yardım alın. Kâr amacı gütmeyen Zorlu Düzensizlik Enstitüsü (ICD), APA’nın resmi teşhis kılavuzuyla bağlantısı olmayan, istifleme semptomlarının tanınmasına yardımcı olmak için Dağınıklık İstifleme Ölçeği adı verilen bir değerlendirme aracı oluşturdu.

Yaygın davranış kalıplarını belirlemenize yardımcı olmak ve kendi refahınızı ve hayatınızdaki yardıma ihtiyacı olduğundan şüphelendiğiniz diğer kişilerin sağlığını desteklemek için , aşağıda en yaygın beş istifleme düzeyi hakkında daha fazla bilgi edinin.

Merdivenleri engelleyen hiçbir nesnenin olmadığı, kitapların düzenli bir şekilde düzenlendiği ve kaldırıldığı, havalandırma delikleri veya çıkışların serbest ve açık olduğu temiz ve düzenli bir ev.

Dağınıklık İstifleme Ölçeğinin I. Seviyesi

Yukarıdaki fotoğrafta da görüldüğü gibi, ICD’nin Dağınıklık İstifleme Ölçeği’nin ilk seviyesi , evde yaşayanlar için acil ve bariz güvenlik endişelerini içermiyor. Evdeki tüm eşyaların saklanabileceği makul bir alan vardır, çıkışlar ve merdivenlerde engel yoktur ve evin her yerinde genel bakım ve onarım açıkça görülmektedir.

Bu aşamada, evde yaşayan sakinlerin veya evcil hayvanların sağlığı konusunda endişelenecek çok az neden vardır veya hiç yoktur .

Dağınıklık İstifleme Ölçeğinin II. Seviyesi

Mayo Clinic’ten alınan Dağınıklık İstifleme Ölçeğinin II. Seviyesi, medyadaki istifleme davranışlarının bazı tasvirlerine daha çok benzemektedir.

Evdeki bir giriş veya çıkış tıkalı olabilir, bir veya iki cihaz makul bir süreden daha uzun süre çalışmayabilir ve yiyecek, küf, hayvan atığı kokuları veya evin genel bakımının iyi yapılmadığını gösteren diğer işaretler bulunabilir.

Dağınıklık-İstifleme Ölçeğinin III. Seviyesi

A&E gibi ağlar daha aşırı istifleme vakalarını öne çıkardıkça , bunlar, Dağınıklık İstifleme Ölçeğinin III. Düzey ve üstüne daha çok benzeyen durumlardır. APA’ya göre bazı istifçiler, hayvan istifçiliği olarak bilinen , birisinin çok fazla hayvanı tehlikeli veya zararlı koşullarda tuttuğu özel bir davranış alanına giriyor.

ICD’ye göre Seviye III’e, tipik olarak kapalı alanda tutulan eşyaların dışarıya taşması, evde potansiyel olarak tehlikeli maddelerin bulunması ve bir veya daha fazla odanın yaşam alanı olarak amaçlanan amacına uygun olarak kullanılmaması eşlik edebilir.

Dağınıklık İstifleme Ölçeğinin IV. Seviyesi

Dağınıklık-İstifleme Ölçeğinin IV. Düzeyinde, III. Düzeydeki semptomların çoğu, daha da tehlikeli ve yaşamı tehdit eden boyutlara ulaşmaktadır.

ICD’ye göre, aşırı dağınıklık, evdeki kırılmış ve ciddi şekilde hasar görmüş ihtiyaçların yanı sıra amonyak ve dışkı gibi zehirli kokuların uygun şekilde bertaraf edilmediği noktaya kadar abartılıyor. Haşere kontrolünün önceki seviyede sürdürülememesi…

Dağınıklık İstifleme Ölçeğinin V. Seviyesi

Dağınıklık-İstifleme Ölçeğinin V. Seviyesinde, evin büyük yaşam alanları tamamen kullanılamaz durumda, neredeyse tüm gerekli aletler bozuk veya başka bir şekilde kullanılamaz durumda ve elektrik ve ısı çalışmıyor olabilir.

Bu koşullarda yaşayanlar ve orada bulunabilecek hayvanlar tehlikededir ve profesyonellerin mümkün olan en kısa sürede yardım etmesi gerekir. Böyle bir olaya müdahale eden kişiler için tam kişisel koruyucu ekipman, ICD’ye göre yalnızca tavsiye edilmekle kalmaz, aynı zamanda zorunludur.

İstifleme bozukluğu yaşayanların gerçekleri onarılamaz olmasa da potansiyel olarak yıkıcıdır ve yardım mevcuttur. İstifleme ve toplamayı birbirinden ayıran kısa genel bakışlar, Amerika Anksiyete ve Depresyon Derneği gibi saygın kaynaklardan edinilebilir.

Uluslararası OKB Vakfı’na göre, profesyonellerin bu bozukluğu olan hastaları desteklemesi için çeşitli değerlendirmeler ve müdahaleler de mevcuttur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir