Kabine Toplanıyor: Gündemde Emekli Maaş Zammı Var

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılacak toplantının saat 15.00’te başlaması bekleniyor. Toplantının ana gündem maddesini emeklilere yapılacak ilave zam oluşturacak. Memur emeklilerinin yüzde 49.25 oranında zam almasına karşın, SGK ve Bağ-Kur emeklileri için bu oranın yüzde 37.57 olması ve arada oluşan 11.68 puanlık farkın giderilmesi için çalışma başlatılması talimatı verildiği iddia edilmişti. Ayrıca en düşük emekli maaşıyla ilgili de düzenleme yapılması da bekleniyor.

Kabinede, Merkez Bankası’nın haziran ayından bu yana attığı sıkılaştırma adımlarının ekonomiye etkisi, rezervlerdeki son durum ve enflasyonla mücadele de masada olacak. Fahiş fiyatla mücadele için alınacak ilave tedbirlerin gözden geçirilmesi bekleniyor.

BAKANLARDAN ZAM SUNUMU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığı’ndaki Kabine toplantısında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in zam konusunda bir sunum yapması bekleniyor.

İSVEÇ’İN NATO ÜYELİĞİ ve F-16 SÜRECİ

İsveç’in NATO’ya üyelik süreci de bir başka önemli gündem maddesi. Meclis Dışişleri Komisyonu’nda kabul edilen üyelik protokolü, önümüzdeki günlerde Genel Kurul’a sunulacak. Kabinede, Türkiye’nin F-16 modernizasyon ve tedarik süreci ile İsveç’in NATO üyeliğinin eş zamanlı ilerlemesi hedefleniyor.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, cumartesi günü Türkiye’ye gelerek Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile bir araya gelmişti. Görüşmelerde İsveç’in NATO üyeliği ve F-16 süreci de ele alınmıştı.

Blinken’in Türkiye ziyaretinin ardından ABD Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yayımladı. Bakanlık, Gazze’de kalıcı güvenliği sağlayacak bir yol çizme sorumluluğunun altı çizildi. İsveç’in NATO’ya katılımının tamamlanması ve ABD ile Türkiye arasındaki ticaret ve yatırımın güçlendirilmesi ele alındı” ifadesini kullandı.

TERÖRLE MÜCADELE VE GAZZE

Kabinede ayrıca, Irak ve Suriye’nin kuzeyinden Türkiye’ye yönelen terör tehdidinin bertaraf edilmesi için atılabilecek adımlar da masaya yatırılacak. Ayrıca İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları, ateşkesin sağlanması için Türkiye’nin diplomasi adımları ve kalıcı çözüm için yapılabilecekler de görüşülecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir