Emeklilik Planı Olanlar Dikkat. Primlerde Flaş Değişlik

Emeklilik hayali kuran milyonlarca kişi için heyecan verici bir gelişme yaşandı. Yeni emeklilik reformu ile prim gün sayısı 2008 sonrası SSK’lılar için değişiyor. Bu değişiklikle prim günü beklentisi 9000’den 7200’e indirilecek ve 5 yıl erken emeklilik imkanı sağlanacak.

AİLE KORUMA PAKETİ: EV KADINLARININ EMEKLİLİK HAKKI

Aile Koruma Paketi çerçevesinde, ev kadınlarının sosyal güvenceye kavuşturulması için adımlar atılıyor. Çalışma imkanı bulunmayan ev kadınları için emeklilik reformu gündeme alınırken, Bağ-Kur’lu küçük esnafın prim gün sayısı da SSK’lılarla uyumlu hale getirilecek.

PRİM GÜN SAYISI DÜŞÜRÜLÜYOR, ERKEN EMEKLİLİK HAKKI

Prim gün sayısının 9000’den 7200’e düşürülmesi, 5 yıl erken emeklilik hakkının elde edilmesini sağlıyor. Bu düzenleme ile çalışma imkanı bulamayan ev kadınları için emeklilik kapısı aralanırken, prim günü eksik olan Bağ-Kur’lular da yaş şartını tamamlayarak emekli olabilecekler.

ESNAFLAR İÇİN ERKEN EMEKLİLİK FIRSATI

Esnaflar için de önemli değişiklikler yapılıyor. 7200 gün prim ödemiş olan esnaflar, 5 yıl erken emeklilik hakkına sahip olacaklar. Bu düzenleme ile fazladan prim ödemek zorunda kalmadan hemen emekli olma imkanı sağlanacak.

ÖDEME DETAYLARI VE HESAPLAMA

2024 yılı için ödenecek aylık rakam 6.400,64 TL olacak. Devlet desteği aylık ise 2.133,55 TL olarak hesaplanıyor. Yıllık devlet desteği ise 25.602,56 TL olarak belirlenmiş durumda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir