Türkiye-Mısır normalleşmesi Doğu Akdeniz’i de etkileyecek

Kanal 7 Dış Haberler Servisi’nden Bartu Eken’ın haberi

Ankara-Kahire ilişkilerinde yeni bir döneme girilirken Mısır Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmed Semir Salih’in Ankara ziyaretiyle iki ülke arasındaki ticaret ve işbirliğinin artırılması yolunda önemli bir adım da atılmış oldu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde Ankara TOBB İkiz Kuleler’de yapılan Türkiye-Mısır Yuvarlak Masası Toplantısı’na Kahire’yi temsilen; Mısır’ın Ankara Büyükelçisi Amr el-Hamami, Mısır Sanayiler Federasyonu Başkanı Muhammed Zeki es-Süveydi ve İskenderiye Ticaret Odası Başkanı Ahmed el-Vekil katıldı.

Mısır Sanayi ve Ticaret Bakanı Salih, Hisarcıklıoğlu’na daveti için teşekkür etti. Salih, Hisarcıklıoğlu’nun yıllar içerisinde etkin bir rol üstlendiğinin altını çizdi. Zorlu süreçlerde bile iletişimin ve ziyaretlerin devam etmesinin Türkiye-Mısır ticari ilişkilerinin desteklenmesinde büyük katkısı olduğunu ifade etti.

Toplantıda karşılıklı işbirliği ve ikili ticaret hacminin artırılması amaçlanırken; Kahire yönetiminin Türkiye ile işbirliğini geliştirmek istediği vurgulandı. Salih bu çerçevede Türk vatandaşlarına vize kolaylığının sağlandığını açıkladı. Daha önce Türk iş insanları için oluşan zorlukların da aşılması konusunda adımlar atıldığını söyledi.

Salih, küresel ekonomide ortaya çıkan zorluklara rağmen iki ülke arasındaki ticaret hacminin 10 milyar dolara ulaştığına dikkati çekti. Ankara’nın da bu anlamda olumlu çabalar sarf ettiğini aktardı.

İki ülke arasında gıda, tıbbi ve kimyevi sanayi, otomotiv, potasyum, ve bilhassa mühendislik alanında ekonomik ilişkileri geliştirmek istediklerini söyleyen Salih; Mısır ile Türkiye arasında ortak tarih ve kültür ilişkisi bulunduğunu aktardı. Bu anlamda da ekonomik ilişkileri geliştirmenin her iki milletin de çıkarına olacağını vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir